Zmodernizowana infrastruktura kolejowa, nowoczesne pociągi, atrakcyjne ceny biletów i rozbudowana sieć połączeń sprawiają, że podróżowanie koleją cieszy się w Polsce rosnącą popularnością.
Jazda pociągiem jest dzisiaj bardziej konkurencyjna niż kiedykolwiek wcześniej. Pod wieloma względami wygrywa z innymi środkami transportu.
Sprawdź, na jakich trasach podróżuje najwięcej osób.
Warszawa–Kraków
Od lat wzmożony ruch pasażerski obserwuje się na trasie Warszawa–Kraków. Dwa największe miasta w Polsce są obsługiwane przez wiele pociągów.
Wybierając popularne Pendolino, można pokonać ten odcinek w mniej niż 2,5 godziny.
Z Warszawy do Krakowa i z Krakowa do Warszawy podróżują zazwyczaj studenci i przedsiębiorcy. Połączenie to cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w tygodniu, jak i w weekendy, kiedy wiele osób decyduje się na szybki wypad w celach turystycznych.
Kraków–Kołobrzeg
Szczególnie w okresie wakacyjnym, dużym zainteresowaniem podróżnych cieszy się Kołobrzeg, który jest nieco mniej zatłoczonym miastem niż Gdańsk, Gdynia czy Sopot.
Do położonej w północnej części województwa zachodniopomorskiego miejscowości wybiera się mnóstwo osób z Krakowa. Na trasie Kraków–Kołobrzeg kursuje pociąg TLK Ustronie, który przejeżdża, m.in. przez Radom, Warszawę, Malbork, Trójmiasto czy Ustronie Morskie.
Skład pokonuje tę trasę w nieco ponad 13 godzin. Jest to kurs bez przesiadek.
Kraków–Zakopane
Wielu podróżnych ze stolicy Małopolski kieruje się do Zakopanego. Połączenie Kraków–Zakopane jest oblegane zwłaszcza w okresie zimowym i letnim.
Największa miejscowość powiatu tatrzańskiego, położona u podnóża Tatr, jest atrakcyjnym miejscem na spędzenie wakacji czy ferii. Na odcinku tym kursują składy TLK, IC, EIC i REG.
Najszybciej trasę pokonują pociągi EIC z czasem nieco ponad 2 godzin. Przejazd pociągiem jest znakomitą alternatywą dla jazdy samochodem.
W szczycie sezonu drogi w kierunku Zakopanego wypełniają się samochodami stojącymi przez długi czas w korkach. Na szczęście nie mają one żadnego wpływu na trasę pociągu, dlatego wybór kolei jest świetną opcją dla podróżujących.
Warszawa–Katowice
Relacja Warszawa–Katowice stanowi jedno z kluczowych połączeń między stolicą a Górnym Śląskiem.
O obu miastach można powiedzieć, że są ważnymi ośrodkami przemysłowymi i biznesowymi o bogatej historii, co sprawia, że przyciągają zarówno osoby podróżujące służbowo, jak i w celach turystycznych. Pomiędzy miastami przemieszczają się również studenci.
Na trasie Warszawa–Katowice jeździ mnóstwo pociągów, dzięki czemu można z łatwością podróżować pomiędzy tymi miastami o każdej porze dnia. Odcinek ten obsługuje, m.in. IC i EIP, czyli Pendolino, które ze stolicy do Katowic dojeżdża w zaledwie 2,5 godziny.
Łódź–Warszawa
Modernizacja infrastruktury sprawiła, że trasa prowadząca z Łodzi do Warszawy zyskała jeszcze większą popularność.
Od niedawna pociągi mogą kursować pomiędzy miejscowościami w naprawdę krótkim czasie. Najszybsze przejazdy trwają mniej niż 1,5 godziny.
Na duże zainteresowanie tą relacją wpływ ma również rozbudowany rozkład jazdy. Podróżni mogą wybierać pomiędzy kursami porannymi, popołudniowymi i wieczornymi.
Najczęściej na jazdę pociągiem z Łodzi do Warszawy decydują się studenci, a także osoby podróżujące w celach służbowych i turystycznych.
Wrocław–Kołobrzeg
Trasa Wrocław–Kołobrzeg cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w okresie letnim. Turyści spragnieni błogiego wypoczynku nad brzegiem Bałtyku mogą wyruszyć w podróż z Wrocławia do Kołobrzegu pociągami IC, które pokonują ten odcinek w nieco ponad 6 godzin.
Mówiąc o stolicy Dolnego Śląska, warto dodać, że w 2023 r. stacja kolejowa Wrocław Główny zajęła I miejsce w rankingu 10 największych stacji pod względem wymiany pasażerskiej w Polsce. Dworzec obsłużył 29,4 mln osób.
To duży wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Podróżni z Wrocławia podróżowali najczęściej w obrębie województwa a także do innych dużych miast w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Katowice.